środa, 17 października 2012

Ciekawa książka - Poradnik małego grzesznika

Jesteś osobą wierzącą? Tak ci się wydaje czy tak jest naprawdę? Problemy wiary są różne, zależne od wieku, płci oraz sytuacji życiowej każdej osoby - książka zatytułowana "Poradnik małego grzesznika" porusza tematy związane z nowoczesnymi grzechami. Materiał na tę publikację pochodzi z pytań jakie padły na łamach serwisu internetowego Fronda.pl i zostały zebrane oraz opracowane przez redaktorów, po konsultacjach z udziałem księży. Wynikiem tego jest zbiór ciekawych pytań, na pierwszy rzut oka prostych ale szalenie nieoczywistych z punktu widzenia zbiorowej moralności i "codziennego" marginesu przyzwolenia na grzeszki. Czy robiąc rachunek sumienia zastanawiasz się nad tym czy grzechem jest:




  •  jazda „na gapę”,
  •  słuchanie muzyki metalowej,
  •  zmiana płci,
  •  granie w Totolotka,
  •  ściąganie z Internetu,
  •  wiara w przesądy,
  •  obchodzenie Halloween,
  •  przekraczanie przepisów drogowych?
Zbiór różnych nurtujących nas pytań, na które starają się wypowiedzieć duchowni i forumowicze portalu Fronda.pl „My, katecheci przychodzimy do młodych ludzi z całym grillem i walimy im takie mięcho, że oni tego nie łykają, mało tego – wymiotują tym, bo nie potrafią tego strawić” – mówi ks. Przemysław Kawecki SDB.

„Jeżeli mówimy, że jesteśmy bez grzechu, zwodzimy samych siebie i nie ma w nas prawdy”. Świadectwa Ojców Pustyni i Świętych pokazują nam, że wędrówka ku doskonałości, czyli czystości jest trudna i niebezpieczna. Dlatego trzeba wyrobić w sobie „wrażliwość wstrętu do wszelkiego grzechu”. Mamy nadzieję, że poradnik będzie pomocą we współczesnym rachunku sumienia.
"Na kolejne odcinki małego grzesznika sam czekałem z zainteresowaniem. Nowoczesny świat niesie w sobie tyle zagrożeń, że z ciekawością czytałem, co do powiedzenia na temat „nowych” (choć w istocie często boleśnie starych) grzechów mają do powiedzenia nasi rozmówcy. I plułem sobie w brodę, że wpadną one w czarną otchłań internetu. Teraz, gdy widzę te same myśli w postaci książki nie mam już wątpliwości, że mogą się one stać świetnym narzędziem do rachunku sumienia."
— Tomasz P. Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl


Tomasz Terlikowski - notka biograficzna


W 2003 obronił doktorat z filozofii na UKSW. Praca doktorska, napisana pod kierunkiem o. Edmunda Morawca CSsR, nosi tytuł "Lwa Szestowa krytyka Europejskiej filozofii racjonalistycznej". Pracował w "Newsweeku", Radiu Plus, redakcji katolickiej TVP ("Między ziemią a niebem"), dzienniku "Życie" (2004), tygodniku "Ozon" (2005–2006), gdzie był zastępcą redaktora naczelnego, dzienniku "Rzeczpospolita" (do 2008) i tygodniku "Wprost" (2008–2009). Od września 2009 jest szefem zarządu wydawnictwa "Fronda". Prowadzi też rozmowy w PR1 (Śniadanie bez polityki) i współpracował z Popołudniem Radia TOK FM. Od 2004 do 15 czerwca 2012 był redaktorem naczelnym Ekumenicznej Agencji Informacyjnej ekumenizm.pl. W TVP2 współtworzy cykl "Wojna światów", jest także autorem scenariusza "Kwartetu Teologicznego". Prowadzi również magazyny historyczne w TVP Historia ("Dzieje Polaków", "U źródeł cywilizacji").
Publikował także w "Nowym Państwie", "Więzi", "Znaku", "Tygodniku Powszechnym", "Przeglądzie Powszechnym", "Myśli Protestanckiej", "Arcanach", "Super Expressie" i "Studia Philosophiae Christianae". Jego felietony ukazywały się w portalu Tezeus.pl (2006–2008), ukazują się we "Frondzie", "Gościu Niedzielnym", "Przewodniku Katolickim" i "Gazecie Polskiej". W 2010 zadebiutował jako autor powieści, wydając dystopię theological fiction Operacja "Chusta".
W styczniu 2007 badał w archiwach IPN dokumenty dotyczące podejrzeń o współpracę abpa Wielgusa z SB. Wyniki ukazały się w "Rzeczpospolitej".
W maju 2010 został redaktorem naczelnym portalu fronda.pl współpracującym z kwartalnikiem "Fronda".
Od 21 września 2012 jest jednym z prowadzących program Rozmównica na kanale Religia.tv.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Terlikowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz